W 1768 roku ukazało się rozporządzenie Magistratu Miasta wyznaczające jednego z rajców miejskich odpowiedzialnym za zorganizowanie ludzi i sprzętu niezbędnego do gaszenia pożarów oraz wyznaczało miejsce składowania tego sprzętu w pomieszczeniu ratusza miejskiego.
Przełomem ważnym dla ochrony przeciwpożarowej Wejherowa był rok 1842, kiedy miasto dokonało zakupu pierwszej sikawki ręcznej, która przez długie lata służyła obowiązkowej straży pożarnej w gaszeniu pożarów na terenie miasta i okolicznych miejscowości.
W roku 1873 miasto Wejherowo liczyło ponad 6 tysięcy mieszkańców oraz ponad 500 nieruchomości. W trosce o zabezpieczenie tak dużego majątku przed pożarami została zorganizowana Ochotnicza Straż Pożarna, którą wyposażono w nowoczesny jak na ówczesne czasy sprzęt pożarniczy.
Nazwisko pierwszego prezesa oraz założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie nie są znane. Wiele dokumentów i zapisów dotyczących okresu powstania spłonęło, zaginęło lub zostało zniszczonych w trakcie działań wojennych.
Natomiast Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie posiada dokumenty dotyczące historii jednostki. Wśród nich jest akt erekcyjny pod budowę strażnicy przy ul. 3 Maja 2 w Wejherowie – „Betanntmachung – Freiwillige Feuerwehr zu Neustadt Wpr. – Nachste Vebung”z 1895 r. zawierający historię jej budowy oraz ówczesną listę członków z 36 nazwiskami. W skład zarządu jednostki w tym okresie wchodziły następujące osoby: G. Tolkemidt – Brandmeister, J. Wittin – Adiutant, J. Gerhmann – Raffenfuhrer, A. Szallies – Zugemeister, R. Gruntmann – Spistzemneister. Inny dokument to: „Statut der Freiwilligen zu Neustadt Westpr.”, z 1889 r., zatwierdzony przez Burmistrza Miasta Pana Maerz z 1891 r. Ciekawostką historyczną jest dokument zawierający hymn zachodniopruskiego związku straży pożarnych z 1893 r. pt.”Westpreussichen Feuerwehrtag zu Neustadt Westpreussen”.
W roku 1895 wybudowano 3-boksową strażnicę przy ul. 3 Maja. Strażnica ta rozbudowana na przestrzeni lat istnieje do dnia dzisiejszego i stanowi siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz miejsce posiedzeń Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W roku 1907 zakupiono 17-metrową czterokołową konną drabinę mechaniczną słynnej firmy Magirus. Drabina ta po konserwacji stanowi aktualnie atrakcję historyczną. W 1920 roku Wejherowo, jak i większość ziem kaszubskich, po prawie 150-letnim okresie zaborów powróciło do macierzy. W wolnym już Wejherowie reaktywowały się organizacje społeczne. Ochotnicza Straż Pożarna jest jedną z pierwszych organizacji, która po I wojnie światowej wznowiła swoją działalność w służbie ochrony, obrony życia i mienia obywateli w Wejherowie.
Okupacja niemiecka przekreśliła dorobek tak prężnie działającej w okresie międzywojennym Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie. W jej miejsce Niemcy powołali obowiązkową straż pożarną podporządkowaną policji niemieckiej.
W lasach Piaśnicy, w miejscu martyrologii około 12 tysięcy obywateli polskich zamordowani przez Niemców zostali także wybitni działacze straży pożarnej:
-
dh Antoni Potocki – Prezes Rady Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Wejherowie, Starosta Powiatu Morskiego w Wejherowie;
-
dh mjr Edward Łakomy – Wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie, Wójt Gminy Wejherowo;
-
dh Jan Pawlak – Sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie, członek Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Wejherowie, Sekretarz Urzędu Miasta w Wejherowie.
Nieco później w miejscowości Biała zamordowano dh Teodora Bolduana – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie, Burmistrza Miasta Wejherowa.
Po wyzwoleniu, w latach 1945-1946 następuje wznowienie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie. W roku 1948 zostaje reaktywowany Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W OSP następują zmiany organizacyjne w kierowaniu nią. Funkcję Zarządu OSP przejmują Komendy OSP bezpośrednio nadzorowane przez Powiatowe Komendy Straży Pożarnych. W związku z tymi zmianami na Komendanta OSP w Wejherowie zostaje powołany dh Alfons Stark, Prezesem OSP jest dh Józef Landowski.
Należy zaznaczyć, że dh Józef Landowski wraz z dh Bronisławem Posieczek zapisali piękną kartę w historii miasta. W dniu 12 marca 1945r, po zakończeniu walk w mieście przystąpili do gaszenia pożarów wzniecanych przez żołnierzy armii radzieckiej ratując wiele budynków przed zniszczeniem.
W roku 1952 zostaje zorganizowana Zawodowa Straż Pożarna w Wejherowie, do której wstępują niektórzy działacze Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie, a jej siedzibę stanowi budynek OSP w Wejherowie przy ul. 3 Maja.
W roku 1956 Ochotnicza Straż Pożarna otrzymuje na swoje wyposażenie samochód pożarniczy marki ”Klockner GM”, który członkowie OSP wspólnie z kierowcami Zawodowej Straży Pożarnej we własnym zakresie przerabiają samochód ze zbiornikiem wodnym o pojemności 3 tysięcy litrów. W roku 1956 powstaje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, którego członkiem staje się Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie.
We wrześniu 1957 roku powstaje jedna z pierwszych w kraju harcerskich drużyn pożarniczych – V Harcerska Drużyna Pożarnicza im. Hieronima Derdowskiego, założona z inicjatywy członka OSP, działacza harcerskiego dh Władysława Naczka. Dzieje są piękną kartą w historii OSP Wejherowo.
W 1959r jednostka zostaje uhonorowana nadaniem sztandaru ufundowanym przez Miejską Radę narodową w Wejherowie.
Lata 60-te w działalności Ochotniczej Straży Pożarnej charakteryzują się wysokim poziomem organizacyjnym jednostki oraz wysokim poziomem wyszkolenia.
W 1967 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie liczyła 75 członków oraz 40-osobową drużyną pożarniczą.
W latach 60-tych mimo wysokiego poziomu wyszkolenia, często prowadzonych ćwiczeń, nie udało się sekcji Ochotniczej Straży zdobyć I-go miejsca na zawodach powiatowych. W roku 1961 na zawodach powiatowych w Gościcinie, OSP Wejherowo w swojej grupie zajęło drugie miejsce.
W roku 1962 na zawodach powiatowych w Wejherowie jednostka zajęła trzecie miejsce. W roku 1963 na zawodach powiatowych w Łebnie jednostka zajęła trzecie miejsce.
W roku 1969 na powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych, OSP Wejherowo wystawia jedną sekcją oddziału bojowego oraz trzy sekcje młodzieżowe. Najlepiej spisują się sekcje młodzieżowe, zajmując w swoich grupach II-gie miejsca.
W roku 1970 Ochotnicza Straż Pożarna dysponowała majątkiem, którego wartość wynosiła ponad milion złotych. Na tak dużą sumę złożyła się świetlica wraz z zapleczem, sprzęt muzyczny, oraz wyposażenie świetlicy. Furorę na całe województwo robi strażacki zespół muzyczny „Było nie Było”, przemianowany póżniej na „Płomienie”.
W roku 1972 Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie, w związku z wygraniem zawodów wojewódzkich w roku 1971, zobowiązana została do wystawienia sekcji na III Krajowe Zawody Sportowo – Pożarnicze, które odbyły się w dniach ochrony przeciwpożarowej w Krakowie. Sekcja OSP Wejherowo występująca w składzie : Edmund Arendt, Lothar Einsztadt, Leszek Ochnio, Janusz Dawidson, Leon Ruth, Henryk Kandzora i Andrzej Fink, zdobyła drugie miejsce w Kraju, otrzymując za to osiągnięcie piękny puchar Komendanta Głównego Straży Pożarnych.
W roku 1973 jednostka uroczyście obchodzi jubileusz 100-lecia działalności. W tym czasie OSP kieruje Zarząd w składzie: Alfons Stark, Edmund Arendt, Alfons Langa, Zbigniew Prałat, Ryszard Prałat, Gerard Stark, Edmund Kurowski.
W roku 1993 po przemianach ustrojowych jednostka uroczyście obchodzi 120-lecie swej działalności, z tego tytułu zostaje uhonorowana wręczeniem sztandaru na Rynku miejskim w Wejherowie.
W 1996r nastąpiła zmiana pokoleniowa , zarząd zaczął działać w składzie: Prezes Andrzej Papke, Wiceprezes – skarbnik Zenon Frankowski, Naczelnik Tomasz Kużel, Roman Langa, Marek Blok, Henryk Kleinschmidt, Adam Stromski, Maciej Ziółkowski. Prezesem Honorowym jest Alfons Langa, a Członkiem Honorowym Zarządu Bronisław Posieczek. W tym roku nasza jednostka włącza się do organizowanych przez miasto Wejherowo Ogólnopolskich Biegów Pamięci Ofiar Piaśnicy / a także Międzynarodowych Biegów Jakuba Wejhera /, tworząc formułę Ogólnopolskich Biegów Strażaków, które były organizowane przez wiele lat.
W 1997r OSP została wyróżniona włączeniem decyzją Komendanta Głównego PSP do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, co poszerza dotychczasowy zakres działań ratowniczych obejmujących tylko walkę z pożarami o udział w likwidacji klęsk żywiołowych, oraz ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne i medyczne.
W 1999r uroczyście obchodzono 125 – lecie działalności jednostki. Wymiar tych uroczystości dotyczył całego miasta. Przewodniczącym Komitetu Honorowego Obchodów 125 – lecia OSP Wejherowo został Poseł na Sejm RP Jerzy Budnik.
W lipcu 2001r jednostka brała udział w akcji ratowniczej na obszarach zalanych przez powódź w mieście Gdańsk, za co otrzymuje podziękowanie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od tego roku specjalizuje się w ratownictwie medycznym. W Otwartych Zawodach Wojewódzkich OSP w Ratownictwie Medycznym w Pelplinie w 2001r jednostka zajęła III miejsce, a w I Powiatowych Zawodach Ratownictwa Medycznego Jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w roku 2004r w Wejherowie zajęła I miejsce w kategorii zespołów zawodowych.
Od 2005r jednostka bierze udział w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym Jednostek Tworzących i Współdziałających w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym w Suchej Beskidzkiej. Osiąga tam coraz lepsze miejsca w klasyfikacji generalnej i jednostek OSP, szczególnym sukcesem jest start w mistrzostwach w roku 2007, gdzie uzyskała III miejsce w klasyfikacji generalnej i I miejsce w kategorii zespołów OSP.
W 2006 r staraniem naszej jednostki wmurowano tablicę pamiątkową na ścianie frontowej budynku KPPSP w Wejherowie, poświęconą pamięci bohaterskich strażaków, patriotów polskich zamordowanych przez niemieckich okupantów w lasach piaśnickich:
dh Teodor Bolduan – Prezes OSP w Wejherowie, Burmistrz Miasta Wejherowa,
dh mjr Edward Łakomy – Wiceprezes OSP w Wejherowie, Wójt Gminy Wejherowo,
dh Jan Pawlak – członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wejherowie , Sekretarz OSP w Wejherowie, Sekretarz UM w Wejherowie,
dh Antoni Potocki – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wejherowie , Starosta Powiatu Morskiego w Wejherowie.
„Pamięci Bohaterskich Strażaków, Patriotów Polskich, Zamordowanych Przez Niemieckich Okupantów Jesienią 1939r. As The Memorial Of Heroic Firemen, Polish Compatriots Murdered By The German Soldiers In Autumn 1939. In Erinnerung An Die Heldenhaften Reuerwehrleute Und Die Polnischen Patrioten, Die Im Herbst 1939 Durch Die Deutschen Besatzungsmächte Ermordet Wurden”.
Także w 2006r dzięki miastu Wejherowo został zakupiony dla OSP Wejherowo nowy samochód gaśniczy GLBA 1,5/1,6 Mitsubishi, za kwotę 360 tys zł.
W dniu 4.07.2008 odbyła się uroczystość otwarcia pawilonu ekspozycyjnego z zabytkową konną drabiną strażacką Firmy „Magirus”. Uroczystość zgodnie z ceremoniałem pożarniczym odbyła się na parkingu przy pawilonie i przy budynku Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie ul. 3 Maja 2. Uroczystość prowadził jako gospodarz Krzysztof Hildebrandt – Prezydent Miasta Wejherowo przy udziale dh Zenona Frankowskiego – Prezesa OSP w Wejherowie i st.kpt. Andrzeja Papke – Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie.
W roku 2012 OSP w Wejherowie została wyznaczona do specjalizacji ratownictwa wodnego w ramach planu rozwoju sieci ratownictwa specjalistycznego jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego na obszarze powiatu. W związku z tym pozyskano statek ratowniczy z Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie do działań ratowniczych na akwenach wodnych.
Na przestrzeni lat 2012 – 2014 pozyskano na własność nieodpłatnie z Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie średni samochód gaśniczy GBA 2/20 Renault, samochód lekki operacyjny ratownictwa wodnego SLOpRw Volkswagen Bus ( wcześniej użyczony ) i samochód lekki kwatermistrzowski SLKw Skoda Pick – up. Jednocześnie wycofano użytkowany przez wiele lat średni samochód gaśniczy GBA 2,5/16 Star 244.
Jednostka posiada następujące odznaczenia i wyróżnienia:
– Złoty Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” – na sztandar
– „Złoty Znak Związku OSP” – na sztandar
– Statuetkę Jakuba Wejhera
– Dyplom Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku
– Medal „Zasłużonym Ziemi Wejherowskiej”
– Medal „Zasłużonym Dla Wejherowa”
– Odznakę „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej